Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vietnam’ın Ankara Büyükelçisi Pham Anh Tuan’ın ev sahipliğinde Vietnam Milli Günü’nün 72. yıl dönümü dolayısıyla resepsiyon düzenlenen resepsiyona katıldı.

Resepsiyona, Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci ve İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh’in yanı sıra çok sayıda diplomatik misyon temsilcisi katıldı.

Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, Türkiye ve Vietnam arasındaki ilişkilerin mevcut dostluk bağları ve artan iş birliği temelinde olumlu bir yönde ilerlediğinin altını çizdi.

Halkların ortak yararını gözetecek şekilde ikili ilişkilerin daha da gelişeceğine inancının tam olduğunu belirten Tüfenkci, şu değerlendirmede bulundu:

“Güneydoğu Asya bölgesinin yükselen güçlerinden ve Türkiye ile Güneydoğu Asya Ülkeler Birliği’nin (ASEAN) değerli bir üyesi olan Vietnam, ayrıca Asya Pasifik bölgesine yönelik açılım politikamız için güvenilir bir ortaktır. Sayın Başbakanımızın 23-24 Ağustos tarihlerinde Vietnam’a gerçekleştireceği resmi ziyaret ülkelerimiz arasında Başbakan düzeyindeki ilk ziyareti teşkil etmektedir. Sayın Başbakanımıza eşlik edeceğim bu ziyaretin ikili işbirliğimiz bakımından bir dönüm noktası olacağından eminim.” 

Türkiye ile Vietnam arasında gelecek yıl 40. yıl dönümü kutlanacak diplomatik ilişkilerin tesisinin iki ülke halkı arasında temasların sağlanması açısından önemli bir fırsat olacağını söyleyen Tüfenkci, şu ifadeleri kullandı:

“Vietnam ile ticari ilişkilerimizin ilerletilmesi ve iş çevrelerimiz arasındaki temasların sıklaştırılması için çalışmaya hazırız. Ülkelerimiz arasında imzalanacak bir serbest ticaret anlaşması, ekonomik ilişkilerimize ivme kazandıracaktır. Türk Hava Yollarının Hanoi ve Ho Şi Min’e gerçekleştirdiği seferler halklarımız arasındaki temasları artıracak ve sivil havacılık, ticaret, ekonomi ve turizm alanlarındaki iş birliğimizi güçlendirecektir. Asya’nın iki ucunu birbirine bağlayacak Sektörel Diyalog Ortaklığının Türkiye ile ASEAN arasında bir köprü görevi göreceğini düşünüyoruz. Türkiye, ASEAN ile kurumsal ilişkilerin geliştirilmesi için çalışmalarını kararlılıkla sürdürecektir. ASEAN’ın seçkin bir üyesi olarak Vietnam’ın bu hedefimize verdiği desteği sürdüreceğine inanıyoruz.”

PAYLAŞ