Bakan Tüfenkci: Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız

​Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Dini ve Milli Hizmetler Vakfının Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirdiği “Genç Yıldızlar Kitap Kafe” projesinin açılışında, gençleri, halkla buluşturan projeleri çok önemsediklerini söyledi.

Kitapla, yazıyla, kalemle buluşan ve bu anlamda kendini yetiştiren geçlerin yarınların teminatı konumunda bulunduğunu ifade edenBakan Tüfenkci, ülke olarak dünyanın hızını yakalamak, bilgiyi üretmek ve kullanmak zorunda olunduğuna işaret etti.

Türkiye üzerinde oynanan oyunların teknolojiyi de bilgiyi de üretmeyi ve kullanmayı gerektirdiğini kaydeden Tüfenkci, şöyle devam etti:

“İçinde bulunduğumuz bölge gerçekten ateş çemberi. Özelikle birtakım güçlerin bu coğrafyada İslamofobiye karşı geliştirdikleri Müslümanlarla Batı arasında adeta bir kan çukuru oluşturma, terör koridoru oluşturma adına başlattıkları ve yakın gönül coğrafyamızda yaktıkları ateşi söndürmek de yine bu Anadolu’da yetişen medeniyete ve Anadolu çocuklarına düşüyor. Dolayısıyla bizim bu topraklara tarihten, medeniyetimizden gelen sahipliğimiz ve kadim coğrafyaya olan ilgimiz bizim tarihi sorumluluğumuz. Bu nedenle Fırat Kalkanı ile başlayan Afrin’de devam eden harekat Allah’a hamdolsun başarılı bir şekilde devam ediyor. Bu vesileyle bu vatanı korumak için canını, malını veren tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz.”

“Algıların hiçbir anlamı yok”

Terör örgütleriyle mücadele ederken nice şehitler verdiklerini dile getiren  Bakan Tüfenkci, şunları kaydetti:

“Bugün bize akıl verenler, kara propoganda yapanlar o gün terör örgütlerinin PKK’nın da diğer terör örgütlerinin de DEAŞ’ın da DHKP-C’nin de özellikle çocukları, kadınları ve sivil vatandaşları katletmelerine seyirci kalanların bugün meşru uluslararası hukuktan almış olduğumuz yetki ve güçle başlattığımız operasyonlara karşı oluşturmaya çalıştıkları algıların hiçbir anlamı yok. Gerçekler ortada. Bir tek gerçek zamanlı görüntü gösteremiyorlar. Çünkü gerçekten Türk ordusu azami derecede sivillere karşı dikkatli gidiyor. Biz bunu Bab’da da Cerablus’ta da yaptık, o yüzden de şehit sayımız çoğaldı. Biz bunu Sur’da, Nusaybin’de, Cizre’de, Şırnak’ta da yaptık. O gün o çukurları açanlara karşı, aman bir tek sivil vatandaşımız halatını kaybetmesin diye kendimiz can vererek o sivilleri nasıl yaşattıysak Afrin’de de aynı duyarlılıkla biz bu operasyonları devam ettiriyoruz.”

“Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız”

Bakan Tüfenkci, Zeytin Dalı Harekatı’nın herhangi bir etnik gruba değil sadece terör örgütlerine karşı yapıldığını her zaman ifade ettiklerini yineleyerek, “Bizim kimsenin toprağında gözümüz yok. Biz Suriye’nin toprak bütünlüğünden yanayız. Ama sınırlarımıza dayanan ve sınırlarımız içerisinde bulunan o mültecilerin tekrardan topraklarına dönebilmeleri, terör zulmünden kurtulabilmeleri adına biz oraya kardeşlik ve barışı getiriyoruz.” diye konuştu.

Sınırların içerisinde yaşanlara Türk milletinin fedakarlığıyla, kardeş bilinci içerisinde kendilerinden ayrı tutmadan yaşattıklarını anlatanBakan Tüfenkci, ancak sınırın 5 kilometre ötesindeki kampları gördüklerinde buna duyarsız kalamadıklarına değindi.

Tüfenkci, gençleri önemsediklerini belirterek, gençlerin hem siyasette hem de kamuda ön saflarda yer almasını istediklerini söyledi.

Seçme ve seçilme yaşını 18’e indirdiklerini hatırlatarak, “Biz gençlerimize güvenirken birçok muhalefet partisi ‘Bu yaşta milletvekili mi olur? Bu yaşta seçme hakkı mı olur?’ diye propoganda yaptıklarını daha dün gibi hatırlıyoruz. Ama biz gençlere inanıyor ve güveniyoruz.” ifadesini kullandı.

Tüfenkci, daha sonra hükümetin gençlere ve esnafa verdiği destekler hakkında bilgiler verdi.

Bakan Tüfenkci ve beraberindekiler daha sonra Genç Yıldızlar Kitap Kafe’nin açılış kurdelesini kesti.

PAYLAŞ