Kur’an-ı Kerim tilaveti ve şiirlerin okunmasının ardından konuşan Bakan Tüfenkci, Malatya’nın diğer kardeş şehirler gibi, darbeye geçit vermediğini ve olayı duyar duymaz caddelere meydanlara akın akın milletin geldiğini anımsattı.

Malatya’nın kendine yakışanı yaptığını ve destansı bir mücadeleye imzasını attığını kaydeden Tüfenkci, “Darbenin kaderini değiştiren bir şehir oldu. Ankara’da, İstanbul’da mücadele bitmişti ama Malatya o gündüzün ışıltıları arasında tanklara da toplara da kurşunlara da göğsünü siper ederek gerçekten o hayasızca kalkışmaya dur dedi ve gerekeni yaptı.” dedi.

Kentteki olayları hatırlatan ve hain darbe girişiminde 2. Ordu Komutanlığı’nın başında hainlerin olduğunu belirten Bakan Tüfenkci, şunları ifade etti:

“Bu milletin üzerine kurşun sıkanlar vardı. O kurşunlara, tanklara kendini siper eden kardeşlerimiz de vardı. Metinler, Enesler, Abdullahlar, Tayyipler, Ahmetler, Rümeysalar vardı. Bu millet topyekun milli iradenin yanında, reisinin yanında durmuştu. Bu ülkede diğer darbelerden farklı bir duruş vardı. Çünkü bir lider vardı. Recep Tayyip Erdoğan vardı.

Eyvallah demeyen dik duran, diklenmeyen, milletinin önünde yürüyen, yürüdükçe de arkasından millet yürüyen bir lider vardı. Demokrasiye, milli iradeye sahip çıkan, canını ortaya koyan, hainlere zalimlere geçit vermeyen bir halk vardı. Esasında bu darbe ne Recep Tayyip Erdoğan’a ne hükümete yapılmıştı. Bu darbe millete, sizlere yapılmıştı.”

“Biz adaleti asla ve asla elden bırakmayacağız”

Hainlerin vatanına, analarına, babalarına, kardeşlerine ihanet ettiklerini vurgulayan Tüfenkci, darbecilerin bunların hesabını millete vereceklerini dile getirdi.

Darbecilerin sadece yargıya değil, vicdanlarına da hesap vermesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Bu milletin başına neler getirdiler. Eğer bugün mağdurlardan bahsediyorsak biliniz ki en büyük mağdur sizlersiniz, millettir. Milletin dışında da eğer bir mağduriyet oluşmuşsa yine bu hainlerin yüzünden oluştu. Yine onların bu alçak girişimlerinin karşısında oluştu ama karşılarında hukuk, Türkiye Cumhuriyeti, millet var.

Biz adaleti asla ve asla elden bırakmayacağız. Biz hukuk dışına çıkmayacağız. Biz diyoruz ki onlar hem hukuka hem adalete hem de gelip Malatyalılara hesap verecekler. Vermeleri de gerekir. Vicdanları rahat mı acaba? Bu kadar şehidin kanına girdiler. Bu kadar yaralılarımız varken Türkiye’nin itibarını zedelemeye çalışırken bu millete ihanet edenler acaba başarılı olsalardı Türkiye’yi kimlere peşkeş çekeceklerdi. Allah bu milletten razı olsun.”

“Hem demokrasiyi hem ekonomiyi kurtardınız”

Milletin darbeye direnirken tek bir kurşun sıkmadığını ve her şeye göğsünü siper ettiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, tüm mazlum halkların o gün Türkiye’ye dua ettiğini söyledi.

Darbe girişiminin ardından Gazze’deki ilk cuma namazında Nur Camisi’nin imanının hutbesinde “Eğer o gün Türkiye’de o hainler başarılı olsaydı biz Filistinliler olarak bir kez daha kaybedecektik. Vatanımızı bir kez daha kaybedecektik” dediğini aktaran Bakan Tüfenkci,Filistinliler’in umutlarının da Türkiye olduğunu kaydetti.

Yapılan kalkışma girişiminin Türkiye’yi dize getirme, bölme, kardeşi kardeşe kırdırma darbesi olduğunu ancak bunu başaramadıklarının altını çizen Tüfenkci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Biz kısa zamanda bu yaraları sardık. Biz ekonomiyi kalkındırmak için, insanımızın refah düzeyini artırmak için sizlerle beraber gece gündüz demeden çalıştık, koşturduk. Siz 15 Temmuz’da demokrasiyi kurtardınız. 16 Temmuz’da esnaf, işçi, sanayici kardeşlerim velhasıl 80 milyon el ele verdi ekonomiyi kalkındırdı, kurtardı. Ondan sonra 29 gün demokrasi meydanlarında nöbet tuttunuz sabah da iş yerlerinizi açıp aşınızı, ekmeğinizi, Türkiye’yi kurtardınız. Ben bunun için bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum. Rabbim sizlerden razı olsun.”

Programa, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay ile kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

PAYLAŞ