Bakan Tüfenkci: İnsan odaklı büyümeyi sürdürüyoruz

Bakan Tüfenkci, "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı Türkiye'yi baştan başa demiryollarıyla donatma noktasında, 'Atatürkçüyüm' diye yola çıkanların sonradan demiryollarını nasıl ihmal ettiklerini, geri plana attıklarını en iyi demiryolu çalışanları bilir." dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları 5. Bölge Müdürlüğünce Yeşiltepe Mahallesi’nin şehre entegre olması için yaptırılan Malatya Garı Yaya Alt Geçiti’nin açılışında yaptığı konuşmada, yola çıktıklarından itibaren insan odaklı büyümeyi sürdürdüklerini belirtti.

İnsanlara hizmet etmeyi Hakk’a hizmet olarak gördüklerini vurgulayan Tüfenkci, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde AK Parti’nin her alanda Türkiye’yi 3 katı büyüttüğünü söyledi.

Bir yandan terör örgütleriyle mücadele ederken diğer taraftan ise ülkeyi yollarla, demiryolu ağlarıyla donattıklarını vurgulayan Bakan Tüfenkci, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı Türkiye’yi baştan başa demiryollarıyla donatma noktasında, ‘Atatürkçüyüm’ diye yola çıkanların sonradan demiryollarını nasıl ihmal ettiklerini, geri plana attıklarını en iyi demiryolu çalışanları bilir.” diye konuştu.

TCDD’nin bitmiş, enkaz olmuş bir kurumken trilyonluk yatırımlara imza atan bir kurum haline geldiğini vurgulayan Bakan Tüfenkci, hızlandırılmış trenlerle demiryollarının atağa geçtiğini kaydetti.

Malatya’ya hızlı trenin geleceğini açıklayan Tüfenkci, şöyle konuştu:

“2018 yatırım programına teklif edilip inşallah Malatya’ya hızlı treni aldıracağız. Yine önemli projelerden birisi Elazığ-Malatya arasında da hızlı tren hattının olmasını istiyoruz. Çift hatlı bir hızlı tren projesinin ihalesi 6,5 milyon lira. 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. İnşallah bitirilir bitirilmez o da yatırım teklifi arasına alınacak.”

Ankara’da projelendirmesi devam eden çift hat oluşturularak, İskenderun-Malatya ve Adana hattının da kendileri için çok önemli olduğuna değinen Bakan Tüfenkci, yapılacak hat sayesinde Malatya’nın limanlara ulaşımının daha da kolaylaşacağını söyledi.

Hat sayesinde 4-5 saat içerisinde limanlara ulaşabileceklerini anlatan Tüfenkci, “Bu ne demek organize sanayi bölgesinde üretilen bir mal 4 saat içerisinde limanda olacak, oradaki ham malzeme de aynı saate burada olacak. Yatırım anlamında Malatya’nın cazibesine arttıran insanımızın işini, aşını büyüten önemli hizmetlerden birisi.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin ile diğer yetkililer alt geçidin açılışını yaptı.

Kadınlar daha etkin olacak

Malatya Müftülüğünce düzenlenen ve 77 kız öğrencinin hafızlık belgelerini aldığı törende konuşan Tüfenkci, eğitimini tamamlayan kız öğrencilerini kutladı.

Hafızlık ve dini eğitimini tamamlayan genç kızlar için en büyük örneğin Hz. Ayşe olduğunu dile getiren Bakan Tüfenkci, şöyle devam etti:

“İlk defa Diyanet İşleri Başkanlığımızda bir başkan yardımcılığı görevi hanım kardeşimize tahsis edildi, bu önemli. Prof. Dr. Huriye Martı kardeşimiz pazartesinden itibaren görevine başlayacak. Bu şunu gösteriyor, özellikle Diyanet içerisinde kadınlarımızın hem konum itibariyle hem de görev itibariyle daha etkin topluma ulaşmaları ve hemhal olmalarını sağlayacak yeni bir sistemin de bir başlangıcı olacak inşallah.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Diyanet İşleri  Başkanlığının Kur’an eğitimine ve hafızlığa verdiği değerin önemine işaret eden Tüfenkci, bu konuda yasal zeminde imkanlar sağlandığını ve iyileştirmeler yapıldığını ifade etti.

Müslüman olmanın sorumluluğunun büyüklüğüne dikkati çeken Tüfenkci, şöyle devam etti:

“15 Temmuz’da esasında baktığımızda sapkın dini inanca sahip insanların ülkemizi ne hale getirdiğini, kardeşi kardeşten nasıl ayırdığını hep beraber yaşayarak gördük. Bugün İslam ülkelerinde Müslümanlar kanla, gözyaşıyla mücadele ediyorsa buna şahit olmakla da esasında hepimiz sorumluluk taşıyoruz. Sahip olduğumuz ilmi, Allah’ın bize lütuf ettiği bilgiyi, makamları Allah yolunda Müslümanların iyiliği için çalışarak geçirmek mecburiyetindeyiz.”

Zor bir dünyada yaşadıklarını söyleyen Tüfenkci, insanların hırsın, şiddetin ve öfkenin denizinde boğulduğunu kaydetti.

İslam dünyasının savaş meydanları haline geldiğini ifade eden Bakan Tüfenkci, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Batı’nın şiddet üreten politikaları dünyadaki dengeleri alt üst etmiştir. İslam korkuyla, anarşiyle anılır hale geldi. Din adına terör yapılıyor, maalesef insanlık katlediliyor. Böyle bir vasatta doğru bir din eğitiminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Yıllardır ülkemizdeki samimi insanlarımızın dini duygularını sömürerek kendi kirli amaçlarını zorla hakim kılmaya çalışan din tüccarlarının 15 Temmuz’da ülkemizi nasıl bir felakete sürüklediğini hepimiz gördük. Doğru ve gerçek dini bilgiye, samimi bir inanca sahip insanlar tankları masum insanların üzerine sürer miydi hiç? Amaçları neydi kendi sapkın dini inançlarını hakim kılarak bu ülkeyi birilerine peşkeş çekmekti. Allah’a hamd olsun doğru dini bilgiyle donatılan insanlar ve milletimiz buna dur dedi.” 

Konuşmanın ardından Bakan Tüfenkci ile Vali Ali Kaban, AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, İl Müftüsü Ümit Çimen hafız olan 77 kız öğrenciye başarı belgelerini verdi.

PAYLAŞ