Bakan Tüfenkci: Dünya e-Ticarete Kayıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Zeytin Dalı Harekatı’nın ekonomiye yansımalarına ilişkin, “Baktığımız zaman da piyasalarda olumsuz bir havanın olduğunu görmüyoruz. Dolayısıyla bir anlamda ekonomiye olumlu bir katkısının da olduğunu söyleyebiliriz göreceli olarak.” dedi.

Tüfenkci, aynı binada bulunan Cumhuriyet, Atatürk ve Gazi Mahalleleri Muhtarlıklarını ziyaretinde yaptığı konuşmada, Afrin’de devam eden Zeytin Dalı Harekatı’nın başarıyla sürdüğünü belirtti.

Sabırla ve insani kaygıları ön plana çıkararak harekatı yürüttüklerini aktaran Bülent Tüfenkci, operasyonun o bölgedeki terör örgütlerini temizlemek için yapıldığını söyledi.

Bakan Tüfenkci, Afrin’i Afrinliler’e teslim edeceklerini ve operasyonda sivillerin zarar görmemesi için azami dikkat gösterdiklerini ifade etti.

Bazılarının sivil kayıplar yaşandın diye uğraştığına dikkat çeken Tüfenkci, tüm oynanmak istenen oyunlara rağmen Türkiye’nin kendine yakışan tavırıyla operasyonunu sürdüreceğini dile getirdi.

Operasyonun etkisinin ekonomiye yansımasının bir çok kişi tarafından sorulduğunu aktaran Bakan Tüfenkci, şunları söyledi:

“Bu operasyonların esasında 2018’de bütçelemesini yapmıştık. Milli savunmaya ayrılan payı yüzde 40’lara varan oranda yükseltmiştik. Şu ana kadar bütçenin dışında öngöremediğimiz önemli bir yük de getirmemiştir. Baktığımız zaman da piyasalarda olumsuz bir havanın olduğunu görmüyoruz. Dolayısıyla bir anlamda ekonomiye olumlu bir katkısının da olduğunu söyleyebiliriz göreceli olarak. Yine inşallah bu operasyonlar başarıyla bittiğinde sınırımızın yanı başında terörün kontrol ettiği bir ticaretten Türkiye’yle ticaret, alış veriş yapan, ihtiyaçlrını gören bir bölgeyi de Türkiye olarak bizler bu operasyonlar sonunda oradaki verimli toprakların Afrinliler tarafından kullanılmasıyla beraber olumlu yansıyacağını da düşünüyoruz.”

Bülent Tüfenkci, dertlerinin ekonomik olmadığını asıl hedeflerinin Türkiye’nin güvenliği olduğunu vurguladı.

Bir gazetecinin Çin ziyaretindeki temaslarını sorması üzerine Bakan Tüfenkci, gittiği ülkenin güçlü bir ekonomiye sahip olduğunu anımsattı.

Türkiye’nin hem Avrupa hem de Asya ülkesi olması dolayısıyla kendisine göre Çin ile olan görüşmelerin daha da arttırılması gerektiğinin atlını çizen Tüfenkci, dünyanın e-ticarete kaydığı bir dönem içerisinde Çin’de gerçekleştirilen Birinci Küresel Sınır Aşan E-Ticaret Konferansını’nın önemli olduğunu anlattı.

Yapılan konferansta sunum gerçekleştirdiklerini aktaran Tüfenkci, “e-ticarette güven damgasının sunumunu yaptık ve çok ilgi gördü. Dünya Ticaret ve Dünya Gümrük örgütleri özellikle bu sunumların Cenevre’de de dünyanın 182 ülkenin katıldığı bir toplantıda sunulması talepleri oldu, bunu değerlendiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bakan Tüfenkci, Türkiye’den Çin’e 2 milyar dolarlık ihracat, yaklaşık 22 milyar dolarlık ise ithalatın olduğunu belriterek, şöyle devam etti:

“Bu 20 milyar dolarlık farkın kapatılması gerektiğini, onlar da 2018’in ekim ayı içerisinde ithalat EXPO fuarı düzenleyeceklerini Türkiye’nin de buna katılması gerektiğini belirttiler. Ekonomi Bakanlığı’mızın çalışmasıyla güçlü bir şekilde oraya katılacağız. Çin’in özellikle  gümrüklerde Türkiye’ye yaşatmış olduğu tarife dışı engelleri de konuştuk. Bununla ilgili teknik heyetlerin çalışma yapması kararını aldık. Nisan ayının başında arkadaşlarımız Çin’e gidecekler.

PAYLAŞ