Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamalarda, “kredi maliyetlerinin mutlaka düşürülmesi lazım” ifadesini kullandı.
Tasarruf oranlarının artması ve bankaların mevduat yarışına girmemesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, reel sektörün beklentilerinin karşılanması ve Türkiye’de üretimin artması için faizlerin aşağı çekilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Tüfenkci, faiz hedefinin, serbest piyasa ekonomisi içerisinde, bankacılık sektörünün kendisinin belirlemesi gerektiğini söyledi.

Karekodlu çek karşılıksız çeki yüzde 31 azalttı

Karekodlu çek sisteminin karşılıksız çek oranını yüzde 31 oranında azalttığını belirten Bakan Tüfenkci“2017 yılının Ocak ayından itibaren, bankalarca; toplam 298 bin 381 çek hesabı sahibine 558 bin 798 adet karekodlu çek ihtiva eden koçan verilmiştir. Belirtilen tarihten itibaren bankalarca verilen ve şu anda çek hesabı sahibinin elinde olan veya piyasada dolaşan karekodlu çek sayısı ise 12 milyon 297 bin 815’tir.” dedi.

Taşınır rehni ile 124 milyarın üzerinde finansman sağlandı

Bakan Tüfenkci, Ocak 2017’de yürürlüğe giren Ticari İşlemlerde Taşınır Rehni Kanunu kapsamında 5 bine yakın başvuru yapıldığını belirterek, “Rehinli Taşınır Sicili’ne tescil edilen 3.638 rehin sözleşmesi karşılığında ticari aktörlere 96 milyar Türk Lirası, 7,3 milyar Dolar ile 624 milyon Avro finansman imkânı sağlanmıştır. Bu veriler, kanunun yürürlüğe girmesiyle birlikte, bugüne kadar 124 milyar liranın üzerinde bir finansman imkânının sağlandığını göstermektedir.” diye konuştu.

112 firma yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne sahip

Yetkilendirilmiş yükümlü uygulamasın ilişkin de bilgi veren Bakan Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:
“Yetkilendirilmiş yükümlü uygulaması 5 yıl önce başlamış, ancak başvuran firma sayısı çok düşük olduğu için proje bir türlü hayata geçirilememiş. Son bir yılda bu konudaki kararlılığımız ve desteklerimizle firma sayısını üçe katladık. Nisan 2016’da sertifika sahibi firma sayısı 32 iken şu anda 112 firma yetkilendirilmiş yükümlü statüsüne sahip ve hali hazırda da 100’ün üzerinde başvuru var. Yetkilendirilmiş yükümlüler, gümrük yükümlülüklerini yerine getiren, düzenli kayıt tutan, mali yeterlilik, emniyet ve güvenlik standartlarına sahip bulunan, kendi oto kontrolünü yapabilen güvenilir firmalardır. Bu statü, başta AB üyesi ülkeler ve ABD olmak üzere dünyada 70’e yakın ülkede kullanılıyor. Bu statüye sahip firmalar güvenli sayıldığından uluslararası ticarette daha çok tercih ediliyor ve rakiplerinden öne çıkıyor”.

PAYLAŞ